1210YC224KAT4A
CAP CER 0.22UF 16V 10% X7R 1210
product image
1210YC224KAT4A Picture
SeekIC No. : 002926864 Detail
1210YC224KAT4A: CAP CER 0.22UF 16V 10% X7R 1210
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1210YC224KAT4A
Quick Details
Series: - Manufacturer: AVX Corporation
Capacitance: 0.22µF Voltage - Rated: 16V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 16V
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Capacitance: 0.22µF
Package / Case: 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Thickness (Max): 0.037" (0.94mm)
Manufacturer: AVX Corporation
Parameters:
Technical/Catalog Information1210YC224KAT4A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance0.22F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Temperature CoefficientX7R
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-