12FR010E
Current Sense Resistors - Through Hole 2watts 0.01OHMS 1%
product image
12FR010E Picture
SeekIC No. : 001309967 Detail
12FR010E: Current Sense Resistors - Through Hole 2watts 0.01OHMS 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
12FR010E
Mfg:
Ohmite
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Resistance : 10 mOhms Power Rating : 2 Watts
Tolerance : 1 % Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Series : 10 Operating Temperature Range : - 55 C to + 275 C
Dimensions : 2.4 mm Dia. x 10.6 mm L
Description
Product :
Tolerance : 1 %
Series : 10
Operating Temperature Range : - 55 C to + 275 C
Resistance : 10 mOhms
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Power Rating : 2 Watts
Parameters:
Technical/Catalog Information12FR010E
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.01
Power (Watts)2W
Tolerance±1%
Lead StyleThrough Hole
CaseAxial
PackagingBulk
CompositionCurrent Sense, Metal Element