150106J100YF
Film Capacitors 10uF 100V 5%
product image
150106J100YF Picture
SeekIC No. : 00987056 Detail
150106J100YF: Film Capacitors 10uF 100V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150106J100YF
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 10 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 100 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 20.5 mm Dia. x 33 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : Axial
Dielectric : Polyester
Capacitance : 10 uF
Voltage Rating : 100 Volts
Product Type : General Purpose
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150106J100YF
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±5%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseAxial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C