150154J250EB
Film Capacitors 0.15uF 250V 5%
product image
150154J250EB Picture
SeekIC No. : 00992134 Detail
150154J250EB: Film Capacitors 0.15uF 250V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150154J250EB
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.15 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 250 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 8 mm Dia. x 16.5 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : Axial
Capacitance : 0.15 uF
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 250 Volts
Product Type : General Purpose
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150154J250EB
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.15F
Voltage - Rated 250V
Tolerance±5%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseAxial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C