150154K630IE
Film Capacitors 0.15uF 630V 10%
product image
150154K630IE Picture
SeekIC No. : 00992608 Detail
150154K630IE: Film Capacitors 0.15uF 630V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150154K630IE
Capacitance : 0.15 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 630 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 10 mm Dia. x 28 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : Axial
Capacitance : 0.15 uF
Dielectric : Polyester
Product Type : General Purpose
Voltage Rating : 630 Volts
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150154K630IE
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.15F
Voltage - Rated 630V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C