150155J250ME
Film Capacitors 1.5uF 250V 5%
product image
150155J250ME Picture
SeekIC No. : 00958383 Detail
150155J250ME: Film Capacitors 1.5uF 250V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150155J250ME
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 1.5 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 250 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 12.5 mm Dia. x 28 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Dielectric : Polyester
Capacitance : 1.5 uF
Voltage Rating : 250 Volts
Product Type : General Purpose
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150155J250ME
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1.5F
Voltage - Rated 250V
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C