150155J63HC
Film Capacitors 1.5uF 63V 5%
product image
150155J63HC Picture
SeekIC No. : 00984484 Detail
150155J63HC: Film Capacitors 1.5uF 63V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150155J63HC
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 1.5 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 63 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 9.5 mm Dia. x 20.5 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : Axial
Dielectric : Polyester
Capacitance : 1.5 uF
Product Type : General Purpose
Voltage Rating : 63 Volts
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150155J63HC
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1.5F
Voltage - Rated 63V
Tolerance±5%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseAxial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C