150155K63HC
Film Capacitors 1.5uF 63V 10%
product image
150155K63HC Picture
SeekIC No. : 00994526 Detail
150155K63HC: Film Capacitors 1.5uF 63V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150155K63HC
Capacitance : 1.5 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 63 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 9.5 mm Dia. x 20.5 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 10 %
Dielectric : Polyester
Capacitance : 1.5 uF
Product Type : General Purpose
Voltage Rating : 63 Volts
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150155K63HC
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1.5F
Voltage - Rated 63V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C