150222K1000CB
Film Capacitors 0.002uF 1000V 10%
product image
150222K1000CB Picture
SeekIC No. : 00984071 Detail
150222K1000CB: Film Capacitors 0.002uF 1000V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150222K1000CB
Capacitance : 2200 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 1 KVolts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 6.5 mm Dia. x 16.5 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 10 %
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 1 KVolts
Product Type : General Purpose
Capacitance : 2200 pF
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150222K1000CB
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance2200pF
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C