150224J400FE
Film Capacitors 400V .22uF 5%
product image
150224J400FE Picture
SeekIC No. : 00958091 Detail
150224J400FE: Film Capacitors 400V .22uF 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150224J400FE
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.22 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 400 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 8.5 mm Dia. x 28 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Capacitance : 0.22 uF
Termination Style : Axial
Voltage Rating : 400 Volts
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150224J400FE
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.22F
Voltage - Rated 400V
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C