150224K1000WF
Film Capacitors 0.22uF 1000V 10%
product image
150224K1000WF Picture
SeekIC No. : 00992208 Detail
150224K1000WF: Film Capacitors 0.22uF 1000V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150224K1000WF
Capacitance : 0.22 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 1 KVolts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 17.5 mm Dia. x 33 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Capacitance : 0.22 uF
Termination Style : Axial
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 1 KVolts
Product Type : General Purpose
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150224K1000WF
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.22F
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C