150225K100LE
Film Capacitors 2.2uF 100V 10%
product image
150225K100LE Picture
SeekIC No. : 00954714 Detail
150225K100LE: Film Capacitors 2.2uF 100V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150225K100LE
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 2.2 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 100 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 11.5 mm Dia. x 28 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 10 %
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 100 Volts
Product Type : General Purpose
Capacitance : 2.2 uF
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150225K100LE
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance2.2F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C