150274J63BB
Film Capacitors 0.27uF 63V 5%
product image
150274J63BB Picture
SeekIC No. : 00984965 Detail
150274J63BB: Film Capacitors 0.27uF 63V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150274J63BB
Capacitance : 0.27 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 63 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 6 mm Dia. x 16.5 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Product Type : General Purpose
Voltage Rating : 63 Volts
Series : Type 150
Capacitance : 0.27 uF
Parameters:
Technical/Catalog Information150274J63BB
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.27F
Voltage - Rated 63V
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C