150333J1000FE
Film Capacitors 0.033uF 1000V 5%
product image
150333J1000FE Picture
SeekIC No. : 00990784 Detail
150333J1000FE: Film Capacitors 0.033uF 1000V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150333J1000FE
Capacitance : 0.033 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 1 KVolts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 8.5 mm Dia. x 28 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 1 KVolts
Product Type : General Purpose
Capacitance : 0.033 uF
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150333J1000FE
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.033F
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C