150333K400BB
Film Capacitors 0.033uF 400V 10%
product image
150333K400BB Picture
SeekIC No. : 00983454 Detail
150333K400BB: Film Capacitors 0.033uF 400V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150333K400BB
Capacitance : 0.033 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 400 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 6 mm Dia. x 16.5 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 10 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : Axial
Voltage Rating : 400 Volts
Dielectric : Polyester
Product Type : General Purpose
Capacitance : 0.033 uF
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150333K400BB
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.033F
Voltage - Rated 400V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C