150393J630EC
Film Capacitors 0.039uF 630V 5%
product image
150393J630EC Picture
SeekIC No. : 00983566 Detail
150393J630EC: Film Capacitors 0.039uF 630V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150393J630EC
Capacitance : 0.039 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 630 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 8 mm Dia. x 20.5 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Product Type : General Purpose
Voltage Rating : 630 Volts
Capacitance : 0.039 uF
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150393J630EC
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.039F
Voltage - Rated 630V
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C