150394J400JE
Film Capacitors 0.39uF 400V 5%
product image
150394J400JE Picture
SeekIC No. : 00986028 Detail
150394J400JE: Film Capacitors 0.39uF 400V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150394J400JE
Capacitance : 0.39 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 400 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 10.5 mm Dia. x 28 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : Axial
Voltage Rating : 400 Volts
Dielectric : Polyester
Product Type : General Purpose
Capacitance : 0.39 uF
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150394J400JE
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.39F
Voltage - Rated 400V
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C