150394K250GC
Film Capacitors 0.39uF 250V 10%
product image
150394K250GC Picture
SeekIC No. : 00981036 Detail
150394K250GC: Film Capacitors 0.39uF 250V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150394K250GC
Capacitance : 0.39 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 250 Volts Series : Type 150
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Axial
Dimensions : 9 mm Dia. x 20.5 mm L
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 10 %
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 250 Volts
Product Type : General Purpose
Capacitance : 0.39 uF
Series : Type 150
Parameters:
Technical/Catalog Information150394K250GC
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.39F
Voltage - Rated 250V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C