150EBU02
DIODE UFAST 200V 150A POWLRTAB
product image
150EBU02 Picture
SeekIC No. : 003429499 Detail
150EBU02: DIODE UFAST 200V 150A POWLRTAB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
150EBU02
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: FRED Pt™ Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200V
Current - Average Rectified (Io): 150A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.13V @ 150A Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): 45ns Drain Current (Idss at Vgs=0) : 10 mA to 18 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50µA @ 200V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Through Hole, Radial
Package / Case: PowerTab?, PowIRtab? Supplier Device Package: PowIRtab?
Description
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200V
Capacitance @ Vr, F: -
Packaging: Bulk
Series: FRED Pt™
Mounting Type: Through Hole, Radial
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50µA @ 200V
Current - Average Rectified (Io): 150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.13V @ 150A
Reverse Recovery Time (trr): 45ns
Package / Case: PowerTab?, PowIRtab?
Supplier Device Package: PowIRtab?
Features:
• Ultrafast Recovery
• 175 Operating Junction Temperature
Application
• Reduced RFI and EMI
• Higher Frequency Operation
• Reduced Snubbing
• Reduced Parts Count
Specifications
Parameters Max Units
VR Cathode to Anode Voltage 200 V
IF(AV) Continuous Forward Current, TC = 116 150 A
IFSM Single Pulse Forward Current, TC = 25 1600
IFRM Maximum Repetitive Forward Current 380
TJ, TSTG Operating Junction and Storage Temperatures - 55 to 175
Description
Ultrafast Soft Recovery Diode, 150 A FRED Pt™