15ETH03-1
Rectifiers 300 Volt 15 Amp
product image
15ETH03-1 Picture
SeekIC No. : 00183332 Detail
15ETH03-1: Rectifiers 300 Volt 15 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
15ETH03-1
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 300 V Forward Voltage Drop : 1.25 V
Recovery Time : 40 ns Forward Continuous Current : 15 A
Max Surge Current : 140 A Reverse Current IR : 40 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-262
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Forward Voltage Drop : 1.25 V
Configuration : Single
Max Surge Current : 140 A
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-262
Packaging : Tube
Reverse Voltage : 300 V
Forward Continuous Current : 15 A