1.5KE180CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 180V Bidirect
product image
1.5KE180CA Picture
SeekIC No. : 00227985 Detail
1.5KE180CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 180V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE180CA
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 317 V
Operating Voltage : 154 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 171 V Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 31.5 A Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 725 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Ammo
Description
Channels :
Polarity : Bidirectional
Termination Style : Through Hole
Breakdown Voltage : 171 V
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Operating Voltage : 154 V
Package / Case : DO-201
Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Clamping Voltage : 317 V
Peak Surge Current : 31.5 A
Capacitance : 725 pF
Specifications
Part Number 1.5KE180CA
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 154
Breakdown Voltage VBR Min 171
Breakdown Voltage VBR Max 189
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 246
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE180CA
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingTape & Box (TB)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)154V
Voltage - Breakdown171V