1.5KE18CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 18V Bidirect
product image
1.5KE18CA Picture
SeekIC No. : 00227878 Detail
1.5KE18CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 18V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE18CA
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 32.5 V
Operating Voltage : 15.3 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 17.1 V Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 308 A Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 4300 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Ammo
Description
Channels :
Polarity : Bidirectional
Termination Style : Through Hole
Clamping Voltage : 32.5 V
Operating Voltage : 15.3 V
Breakdown Voltage : 17.1 V
Peak Surge Current : 308 A
Capacitance : 4300 pF
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Package / Case : DO-201
Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Specifications
Part Number 1.5KE18CA
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 15.3
Breakdown Voltage VBR Min 17.1
Breakdown Voltage VBR Max 18.9
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 25.2
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE18CA
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingTape & Box (TB)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15.3V
Voltage - Breakdown17.6V