1.5KE200A
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 200V Unidirect
product image
1.5KE200A Picture
SeekIC No. : 00226517 Detail
1.5KE200A: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 200V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE200A
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 353 V
Operating Voltage : 171 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 190 V Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 28 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Capacitance : 675 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Ammo
Description
Channels :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 28 A
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Operating Voltage : 171 V
Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 190 V
Clamping Voltage : 353 V
Capacitance : 675 pF
Specifications
Part Number 1.5KE200A
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 171
Breakdown Voltage VBR Min 190
Breakdown Voltage VBR Max 210
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 274
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE200A
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingDigi-Reel?
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)171V
Voltage - Breakdown190V