1.5KE220CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 220V Bidirect
product image
1.5KE220CA Picture
SeekIC No. : 00228195 Detail
1.5KE220CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 220V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE220CA
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 388 V
Operating Voltage : 188 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 209 V Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 26 A Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 625 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Ammo
Description
Channels :
Polarity : Bidirectional
Termination Style : Through Hole
Capacitance : 625 pF
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Package / Case : DO-201
Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Breakdown Voltage : 209 V
Clamping Voltage : 388 V
Operating Voltage : 188 V
Peak Surge Current : 26 A
Specifications
Part Number 1.5KE220CA
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 185
Breakdown Voltage VBR Min 209
Breakdown Voltage VBR Max 231
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 328
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE220CA
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)188V
Voltage - Breakdown209V