1.5KE22CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 22V Bidirect
product image
1.5KE22CA Picture
SeekIC No. : 00226810 Detail
1.5KE22CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 22V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE22CA
Mfg:
STMicroelectronics
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 39.3 V
Operating Voltage : 18.8 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 20.9 V Termination Style : Axial
Peak Surge Current : 254 A Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 3700 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Ammo
Description
Channels :
Polarity : Bidirectional
Termination Style : Axial
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Operating Voltage : 18.8 V
Breakdown Voltage : 20.9 V
Package / Case : DO-201
Capacitance : 3700 pF
Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Clamping Voltage : 39.3 V
Peak Surge Current : 254 A
Specifications
Part Number 1.5KE22CA
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 18.8
Breakdown Voltage VBR Min 20.9
Breakdown Voltage VBR Max 23.1
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 30.6
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE22CA
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingTape & Box (TB)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18.8V
Voltage - Breakdown20.9V