1.5KE250CA-E3/54
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 250V Bidirect
product image
1.5KE250CA-E3/54 Picture
SeekIC No. : 00228973 Detail
1.5KE250CA-E3/54: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 250V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE250CA-E3/54
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 360 V Operating Voltage : 214 V
Package / Case : 1.5KE Breakdown Voltage : 237 V to 263 V
Termination Style : Axial Peak Surge Current : 4.4 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Polarity : Bidirectional
Termination Style : Axial
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : 1.5KE
Peak Surge Current : 4.4 A
Clamping Voltage : 360 V
Operating Voltage : 214 V
Breakdown Voltage : 237 V to 263 V