1.5KE300CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 300V Bidirect
product image
1.5KE300CA Picture
SeekIC No. : 00226415 Detail
1.5KE300CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 300V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE300CA
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 529 V
Operating Voltage : 256 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 285 V Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 19 A Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 500 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Channels :
Polarity : Bidirectional
Package / Case : DO-201
Clamping Voltage : 529 V
Operating Voltage : 256 V
Breakdown Voltage : 285 V
Peak Surge Current : 19 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 500 pF
Specifications
Part Number 1.5KE300CA
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 256
Breakdown Voltage VBR Min 285
Breakdown Voltage VBR Max 315
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 414
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE300CA
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingCut Tape (CT)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)256V
Voltage - Breakdown285V