1.5KE30CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 30V Bidirect
product image
1.5KE30CA Picture
SeekIC No. : 00227037 Detail
1.5KE30CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 30V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE30CA
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 53.5 V
Operating Voltage : 25.6 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 28.5 V Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 187 A Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 2900 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Clamping Voltage : 53.5 V
Operating Voltage : 25.6 V
Breakdown Voltage : 28.5 V
Package / Case : DO-201
Peak Surge Current : 187 A
Capacitance : 2900 pF
Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Specifications
Part Number 1.5KE30CA
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 25.6
Breakdown Voltage VBR Min 28.5
Breakdown Voltage VBR Max 31.5
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 41.4
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE30CA
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingTape & Box (TB)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)25.6V
Voltage - Breakdown28.5V