1.5KE36CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 36V Bidirect
product image
1.5KE36CA Picture
SeekIC No. : 00227167 Detail
1.5KE36CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 36V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE36CA
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 64.3 V
Operating Voltage : 30.8 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 34.2 V Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 156 A Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 2500 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Clamping Voltage : 64.3 V
Operating Voltage : 30.8 V
Breakdown Voltage : 34.2 V
Package / Case : DO-201
Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Peak Surge Current : 156 A
Capacitance : 2500 pF
Specifications
Part Number 1.5KE36CA
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 30.8
Breakdown Voltage VBR Min 34.2
Breakdown Voltage VBR Max 37.8
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 49.9
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE36CA
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingTape & Box (TB)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30.8V
Voltage - Breakdown34.2V