1.5KE39CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 39V Bidirect
product image
1.5KE39CA Picture
SeekIC No. : 00228458 Detail
1.5KE39CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 39V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE39CA
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 69.7 V
Operating Voltage : 33.3 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 37.1 V Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 143 A Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 2400 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Operating Voltage : 33.3 V
Breakdown Voltage : 37.1 V
Package / Case : DO-201
Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Peak Surge Current : 143 A
Clamping Voltage : 69.7 V
Capacitance : 2400 pF
Specifications
Part Number 1.5KE39CA
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 33.3
Breakdown Voltage VBR Min 37.1
Breakdown Voltage VBR Max 41
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 53.9
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE39CA
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingTape & Box (TB)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33.3V
Voltage - Breakdown37.1V