1.5KE400A
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 400V Unidirect
product image
1.5KE400A Picture
SeekIC No. : 00227634 Detail
1.5KE400A: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 400V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE400A
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Unidirectional Clamping Voltage : 706 V
Operating Voltage : 342 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 380 V Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 14 A Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Capacitance : 390 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Ammo
Description
Channels :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Termination Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Operating Voltage : 342 V
Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 380 V
Peak Surge Current : 14 A
Clamping Voltage : 706 V
Capacitance : 390 pF
Features:
·1500W Peak Pulse Power Dissipation
·Voltage Range 6.8V - 400V
·Constructed with Glass Passivated Die
·Uni- and Bidirectional Versions Available
·Excellent Clamping Capability
·Fast Response Time
·Lead Free Finish, RoHS Compliant (Note 3)
Specifications
Characteristic Symbol Value Unit
Peak Power Dissipation at tp = 1.0ms
(Non-repetitive current pulse, derated above TA = 25°C)
Ppk 1500 W
Steady State Power Dissipation at TL = 75°C Lead Lengths 9.5 mm
(Mounted on Copper Land Area of 20mm2)
Pd 5.0 W
Peak Forward Surge Current, 8.3 Single Half Sine Wave Superimposed on
Rated Load (8.3ms Single Half Sine Wave,
Duty Cycle = 4 pulses per minute maximum)
IFSM 200 A
Forward Voltage @ IF = 50A 300s Square Wave Pulse, VBR  100V
Unidirectional Only VBR > 100V
VF 3.5
5.0
V
Operating and Storage Temperature Range Tj, TSTG -55 to +175 °C
Notes: 1. Suffix 'C' denotes bi-directional device.
2. For bi-directional devices having VR of 10 volts and under, the IR limit is doubled.
Part Number 1.5KE400A
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 342
Breakdown Voltage VBR Min 380
Breakdown Voltage VBR Max 420
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 548
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE400A
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingTape & Box (TB)
PolarizationUnidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)342V
Voltage - Breakdown380V