1.5KE400A-E3/54
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 400V Unidirect
product image
1.5KE400A-E3/54 Picture
SeekIC No. : 00226445 Detail
1.5KE400A-E3/54: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 400V Unidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE400A-E3/54
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Unidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 548 V Operating Voltage : 342 V
Package / Case : 1.5KE Breakdown Voltage : 380 V to 420 V
Termination Style : Axial Peak Surge Current : 2.7 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Polarity : Unidirectional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Termination Style : Axial
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Package / Case : 1.5KE
Clamping Voltage : 548 V
Operating Voltage : 342 V
Breakdown Voltage : 380 V to 420 V
Peak Surge Current : 2.7 A