1.5KE400C
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 342V Bi-Directional
product image
1.5KE400C Picture
SeekIC No. : 00228856 Detail
1.5KE400C: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 342V Bi-Directional
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE400C
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Bidirectional Channels : 1 Channel
Clamping Voltage : 574 V Operating Voltage : 342 V
Package / Case : DO-201 Breakdown Voltage : 360 V
Termination Style : Through Hole Peak Surge Current : 2.8 A
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C Packaging : Reel
Description
Capacitance :
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Packaging : Reel
Channels : 1 Channel
Polarity : Bidirectional
Termination Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Operating Voltage : 342 V
Package / Case : DO-201
Peak Surge Current : 2.8 A
Clamping Voltage : 574 V
Breakdown Voltage : 360 V
Features:
·1500W Peak Pulse Power Dissipation
·Voltage Range 6.8V - 400V
·Constructed with Glass Passivated Die
·Uni- and Bidirectional Versions Available
·Excellent Clamping Capability
·Fast Response Time
·Lead Free Finish, RoHS Compliant (Note 3)
Specifications
Characteristic Symbol Value Unit
Peak Power Dissipation at tp = 1.0ms
(Non-repetitive current pulse, derated above TA = 25°C)
Ppk 1500 W
Steady State Power Dissipation at TL = 75°C Lead Lengths 9.5 mm
(Mounted on Copper Land Area of 20mm2)
Pd 5.0 W
Peak Forward Surge Current, 8.3 Single Half Sine Wave Superimposed on
Rated Load (8.3ms Single Half Sine Wave,
Duty Cycle = 4 pulses per minute maximum)
IFSM 200 A
Forward Voltage @ IF = 50A 300s Square Wave Pulse, VBR  100V
Unidirectional Only VBR > 100V
VF 3.5
5.0
V
Operating and Storage Temperature Range Tj, TSTG -55 to +175 °C
Notes: 1. Suffix 'C' denotes bi-directional device.
2. For bi-directional devices having VR of 10 volts and under, the IR limit is doubled.
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE400C
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseAxial
PackagingBulk
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)342V
Voltage - Breakdown380V