1.5KE62CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 62V Bidirect
product image
1.5KE62CA Picture
SeekIC No. : 00226740 Detail
1.5KE62CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 62V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE62CA
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 111 V
Operating Voltage : 53 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 58.9 V Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 90 A Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Capacitance : 1700 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Ammo
Description
Channels :
Polarity : Bidirectional
Termination Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Peak Surge Current : 90 A
Package / Case : DO-201
Peak Pulse Power Dissipation : 1.5 KW
Operating Voltage : 53 V
Breakdown Voltage : 58.9 V
Clamping Voltage : 111 V
Capacitance : 1700 pF
Specifications
Part Number 1.5KE62CA
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 53
Breakdown Voltage VBR Min 58.9
Breakdown Voltage VBR Max 65.1
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 85
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE62CA
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingTape & Box (TB)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)53V
Voltage - Breakdown58.9V