15MQ040NTR
Schottky (Diodes & Rectifiers) 2.1 Amp 40 Volt
product image
15MQ040NTR Picture
SeekIC No. : 00193757 Detail
15MQ040NTR: Schottky (Diodes & Rectifiers) 2.1 Amp 40 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
15MQ040NTR
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 2.1 A Max Surge Current : 330 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.49 V at 2 A
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMA (DO-214AC)
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Peak Reverse Voltage : 40 V
Package / Case : SMA (DO-214AC)
Forward Continuous Current : 2.1 A
Max Surge Current : 330 A
Forward Voltage Drop : 0.49 V at 2 A