16-350-LPI
XFRMR PWR 115/230V 16VCT 350MA
product image
16-350-LPI Picture
SeekIC No. : 004197095 Detail
16-350-LPI: XFRMR PWR 115/230V 16VCT 350MA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
16-350-LPI
  • Qty
  • 0~50
Quick Details
Series: LPI Manufacturer: Signal Transformer
Transformer Type: - Number of Channels per Chip : 5
Type: Standard Maximum Power: 6 VA
Turns Ratio - Primary:Secondary: - Inductance: -
Primary Winding(s): Dual Current Rating: -
Secondary Winding(s): Dual, No Center Tap DC Resistance (DCR): -
Series Output Voltage @ Current: 16 VAC @ 350mA E.T.: -
Parallel Output Voltage @ Current: 8 VAC @ 700mA Mounting Type: Through Hole
Size / Dimension: 60.20mm L x 42.10mm W Height - Seated (Max): 22.70mm
Description
Manufacturer: Signal Transformer
Transformer Type: -
Type: Standard
Turns Ratio - Primary:Secondary: -
Inductance: -
Current Rating: -
Secondary Winding(s): Dual, No Center Tap
DC Resistance (DCR): -
E.T.: -
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Primary Winding(s): Dual
Maximum Power: 6 VA
Series Output Voltage @ Current: 16 VAC @ 350mA
Parallel Output Voltage @ Current: 8 VAC @ 700mA
Series: LPI
Size / Dimension: 60.20mm L x 42.10mm W
Height - Seated (Max): 22.70mm
Parameters:
Technical/Catalog Information16-350-LPI
VendorSignal Transformers
CategoryTransformers
Mounting TypeThrough Hole
TypeStandard
Primary Winding(s)Dual