160-103JS
RF Inductors 10uH 5% 3.2ohm Chip SMT Inductor
product image
160-103JS Picture
SeekIC No. : 001236534 Detail
160-103JS: RF Inductors 10uH 5% 3.2ohm Chip SMT Inductor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160-103JS
Mfg:
API Delevan
Quick Details
Inductance : 10 uH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 200 mAmps Maximum DC Resistance : 3.2 Ohms
Self Resonant Frequency : 26 MHz Q Minimum : 46
Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 200 mAmps
Maximum DC Resistance : 3.2 Ohms
Inductance : 10 uH
Self Resonant Frequency : 26 MHz
Q Minimum : 46
Parameters:
Technical/Catalog Information160-103JS
VendorAPI Delevan Inc
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance10H
Tolerance±5%
Package / Case0.150" L x 0.120" W x 0.080" H (3.81mm x 3.05mm x 2.03mm)
PackagingBulk
TypeIron Core
Current 200mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq46 @ 7.9MHz
Self Resonant Freq26MHz
DC Resistance (DCR)3.200 Ohm Max