160-104JS
RF Inductors 100uH 5% 16ohm Chip SMT Inductor
product image
160-104JS Picture
SeekIC No. : 001233050 Detail
160-104JS: RF Inductors 100uH 5% 16ohm Chip SMT Inductor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160-104JS
Mfg:
API Delevan
Quick Details
Inductance : 100 uH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 90 mAmps Maximum DC Resistance : 16 Ohms
Self Resonant Frequency : 7.6 MHz Q Minimum : 47
Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Q Minimum : 47
Maximum DC Current : 90 mAmps
Inductance : 100 uH
Maximum DC Resistance : 16 Ohms
Self Resonant Frequency : 7.6 MHz
Parameters:
Technical/Catalog Information160-104JS
VendorAPI Delevan Inc
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance100H
Tolerance±5%
Package / Case0.150" L x 0.120" W x 0.080" H (3.81mm x 3.05mm x 2.03mm)
PackagingBulk
TypeFerrite Core
Current 90mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq47 @ 2.5MHz
Self Resonant Freq7.6MHz
DC Resistance (DCR)16.00 Ohm Max