160-121KS
RF Inductors .12uH 10% .075ohm Chip SMT Inductor
product image
160-121KS Picture
SeekIC No. : 001233810 Detail
160-121KS: RF Inductors .12uH 10% .075ohm Chip SMT Inductor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160-121KS
Mfg:
API Delevan
Quick Details
Inductance : 120 nH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 1295 mAmps Maximum DC Resistance : 0.075 Ohms
Self Resonant Frequency : 550 MHz Q Minimum : 50
Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Q Minimum : 50
Tolerance : 10 %
Inductance : 120 nH
Self Resonant Frequency : 550 MHz
Maximum DC Resistance : 0.075 Ohms
Maximum DC Current : 1295 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog Information160-121KS
VendorAPI Delevan Inc
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance120nH
Tolerance±10%
Package / Case0.150" L x 0.120" W x 0.080" H (3.81mm x 3.05mm x 2.03mm)
PackagingBulk
TypeIron Core
Current 1.295A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq50 @ 25MHz
Self Resonant Freq550MHz
DC Resistance (DCR)75.00 mOhm Max