160-122JS
RF Inductors 1.2uH 5% .42ohm Chip SMT Inductor
product image
160-122JS Picture
SeekIC No. : 001234389 Detail
160-122JS: RF Inductors 1.2uH 5% .42ohm Chip SMT Inductor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160-122JS
Mfg:
API Delevan
Quick Details
Inductance : 1.2 uH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 545 mAmps Maximum DC Resistance : 0.42 Ohms
Self Resonant Frequency : 130 MHz Q Minimum : 36
Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Maximum DC Resistance : 0.42 Ohms
Inductance : 1.2 uH
Self Resonant Frequency : 130 MHz
Q Minimum : 36
Maximum DC Current : 545 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog Information160-122JS
VendorAPI Delevan Inc
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.2H
Tolerance±5%
Package / Case0.150" L x 0.120" W x 0.080" H (3.81mm x 3.05mm x 2.03mm)
PackagingBulk
TypeIron Core
Current 545mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq36 @ 7.9MHz
Self Resonant Freq130MHz
DC Resistance (DCR)420.0 mOhm Max