160-123JS
RF Inductors 12uH 5% 3.7ohm Chip SMT Inductor
product image
160-123JS Picture
SeekIC No. : 001230624 Detail
160-123JS: RF Inductors 12uH 5% 3.7ohm Chip SMT Inductor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160-123JS
Mfg:
API Delevan
Quick Details
Inductance : 12 uH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 185 mAmps Maximum DC Resistance : 3.7 Ohms
Self Resonant Frequency : 24 MHz Q Minimum : 41
Termination Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Self Resonant Frequency : 24 MHz
Maximum DC Current : 185 mAmps
Q Minimum : 41
Inductance : 12 uH
Maximum DC Resistance : 3.7 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information160-123JS
VendorAPI Delevan Inc
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance12H
Tolerance±5%
Package / Case0.150" L x 0.120" W x 0.080" H (3.81mm x 3.05mm x 2.03mm)
PackagingBulk
TypeIron Core
Current 185mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq41 @ 2.5MHz
Self Resonant Freq24MHz
DC Resistance (DCR)3.700 Ohm Max