160103K1000F
CAP FILM 10000PF 1KVDC RADIAL
product image
160103K1000F Picture
SeekIC No. : 002969104 Detail
160103K1000F: CAP FILM 10000PF 1KVDC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160103K1000F
Quick Details
Series: 160 Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 10000pF Voltage Rating - AC: 250V
Voltage Rating - DC: 1000V (1kV) Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max): 0.433" (11.00mm) Mounting Style : Stud
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.591" (15.00mm)
Features: General Purpose Applications: -
Description
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Termination: PC Pins
Features: General Purpose
Applications: -
Dielectric Material: Polyester, Metallized
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Tolerance: ±10%
Capacitance: 10000pF
Height - Seated (Max): 0.433" (11.00mm)
Size / Dimension: 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Lead Spacing: 0.591" (15.00mm)
Packaging: Bulk
Voltage Rating - DC: 1000V (1kV)
Voltage Rating - AC: 250V
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: 160
Parameters:
Technical/Catalog Information160103K1000F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance10000pF
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±10%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C