160104J250D-F
Film Capacitors 250V .1uF 5%
product image
160104J250D-F Picture
SeekIC No. : 00958107 Detail
160104J250D-F: Film Capacitors 250V .1uF 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160104J250D-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.1 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 250 Volts Series : 160
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 10 mm Dimensions : 5 mm W x 13 mm L x 11 mm H
Description
Termination Style : Radial
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 0.1 uF
Product Type : General Purpose
Lead Spacing : 10 mm
Dimensions : 5 mm W x 13 mm L x 11 mm H
Series : 160
Parameters:
Technical/Catalog Information160104J250D-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 250V
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C