160104J250F
CAP FILM 0.1UF 250VDC RADIAL
product image
160104J250F Picture
SeekIC No. : 002967754 Detail
160104J250F: CAP FILM 0.1UF 250VDC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160104J250F
Quick Details
Series: 160 Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 0.1µF Voltage Rating - AC: 160V
Voltage Rating - DC: 250V Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±5% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Mounting Style : Stud Height - Seated (Max): 0.433" (11.00mm)
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.591" (15.00mm)
Features: General Purpose Applications: -
Description
Tolerance: ±5%
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Termination: PC Pins
Features: General Purpose
Applications: -
Dielectric Material: Polyester, Metallized
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Capacitance: 0.1µF
Voltage Rating - AC: 160V
Voltage Rating - DC: 250V
Height - Seated (Max): 0.433" (11.00mm)
Size / Dimension: 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Lead Spacing: 0.591" (15.00mm)
Packaging: Bulk
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: 160
Parameters:
Technical/Catalog Information160104J250F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 250V
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C