160104J400G
Film Capacitors 400V .1uF 5%
product image
160104J400G Picture
SeekIC No. : 001056743 Detail
160104J400G: Film Capacitors 400V .1uF 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160104J400G
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.1 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 400 Volts Series : 160
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 15 mm Dimensions : 18 mm L x 6 mm H
Description
Termination Style : Radial
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Voltage Rating : 400 Volts
Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.1 uF
Product Type : General Purpose
Lead Spacing : 15 mm
Series : 160
Dimensions : 18 mm L x 6 mm H
Parameters:
Technical/Catalog Information160104J400G
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 400V
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C