160104K160C
CAP FILM 0.1UF 160VDC RADIAL
product image
160104K160C Picture
SeekIC No. : 002967753 Detail
160104K160C: CAP FILM 0.1UF 160VDC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160104K160C
Quick Details
Series: 160 Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 0.1µF Voltage Rating - AC: 100V
Voltage Rating - DC: 160V Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max): 0.374" (9.50mm) Mounting Style : Stud
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Features: General Purpose Applications: -
Description
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Termination: PC Pins
Features: General Purpose
Applications: -
Dielectric Material: Polyester, Metallized
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Tolerance: ±10%
Capacitance: 0.1µF
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max): 0.374" (9.50mm)
Size / Dimension: 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Packaging: Bulk
Voltage Rating - DC: 160V
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: 160
Voltage Rating - AC: 100V
Parameters:
Technical/Catalog Information160104K160C
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 160V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C