160104K630L-F
Film Capacitors 0.1uF 630V 10%
product image
160104K630L-F Picture
SeekIC No. : 00981924 Detail
160104K630L-F: Film Capacitors 0.1uF 630V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160104K630L-F
Capacitance : 0.1 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 630 Volts Series : 160
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 22.5 mm Dimensions : 6 mm W x 26.5 mm L x 15 mm H
Description
Tolerance : 10 %
Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.1 uF
Product Type : General Purpose
Voltage Rating : 630 Volts
Lead Spacing : 22.5 mm
Dimensions : 6 mm W x 26.5 mm L x 15 mm H
Series : 160
Parameters:
Technical/Catalog Information160104K630L-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 630V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C