160105J100H-F
Film Capacitors 1uF 100V 5%
product image
160105J100H-F Picture
SeekIC No. : 00954902 Detail
160105J100H-F: Film Capacitors 1uF 100V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160105J100H-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 1 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 100 Volts Series : 160
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 15 mm Dimensions : 7.5 mm W x 18 mm L x 13.5 mm H
Description
Termination Style : Radial
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 100 Volts
Capacitance : 1 uF
Product Type : General Purpose
Lead Spacing : 15 mm
Series : 160
Dimensions : 7.5 mm W x 18 mm L x 13.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog Information160105J100H-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C