160105J63F-F
Film Capacitors 1uF 63V 5%
product image
160105J63F-F Picture
SeekIC No. : 00988894 Detail
160105J63F-F: Film Capacitors 1uF 63V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160105J63F-F
Capacitance : 1 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 63 Volts Series : 160
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 15 mm Dimensions : 5 mm W x 18 mm L x 11 mm H
Description
Termination Style : Radial
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dielectric : Polyester
Capacitance : 1 uF
Product Type : General Purpose
Voltage Rating : 63 Volts
Lead Spacing : 15 mm
Dimensions : 5 mm W x 18 mm L x 11 mm H
Series : 160
Parameters:
Technical/Catalog Information160105J63F-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 63V
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C