160105K250N-F
Film Capacitors 250V 1uF 10%
product image
160105K250N-F Picture
SeekIC No. : 00955225 Detail
160105K250N-F: Film Capacitors 250V 1uF 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160105K250N-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 1 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 250 Volts Series : 160
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 22.5 mm Dimensions : 8.5 mm W x 26.5 mm L x 17 mm H
Description
Tolerance : 10 %
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 1 uF
Product Type : General Purpose
Lead Spacing : 22.5 mm
Series : 160
Dimensions : 8.5 mm W x 26.5 mm L x 17 mm H
Parameters:
Technical/Catalog Information160105K250N-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 250V
Tolerance±10%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C